Κοινωνική Ευθύνη - Δράσεις
Στα πλαίσια λειτουργίας του Κοινωνικού Φαρμακείου ο σύλλογός μας προσφέρει φάρμακα σε Ιδρύματα και δομές της ευρύτερης περιοχής της Αχαΐας. Παραθέτουμε ευχαριστήριες επιστολές που έχουμε λάβει.- Άσυλο Ανιάτων Πατρών
- Θεραπευτικό Παιδαγωγικό Κέντρο Πατρών Ατόμων με Νοητική Υστέρηση - Η ΜΕΡΙΜΝΑ
- Καλλιμανοπούλειο Εκκλησιαστικό Διακονικό Κέντρο
- Κατάστημα Κράτησης Πατρών
- Φιλανθρωπικό Σωματείο - ΚΙΒΩΤΟΣ ΑΓΑΠΗΣ
Κοινωνικό Φαρμακείο
Το κοινωνικό φαρμακείο λειτουργεί με την αρωγή του Δήμου Πατρέων και τις εθελοντικές προσπάθειες των μελών του Φαρμακευτικού συλλόγου Αχαΐας. Βρίσκεται στην πλατεία εργατικών κατοικιών Πάτρας (Νέος Δρόμος) και λειτουργεί κάθε 1η & 3η Τετάρτη του μήνα (απόγευμα 18:00 - 20:00 ). Φυσικά, οποιοσδήποτε φοιτητής φαρμακευτικών σχολών ενδιαφέρεται να προσφέρει εθελοντική εργασία είναι ευπρόσδεκτος και μπορεί να επικοινωνεί με τον Φαρμακευτικό Σύλλογο Αχαΐας στο τηλ.: 2610 278.063.
ΠΑΡΑΔΩΣΕΙΣ ΦΑΡΜΑΚΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ ΤΟΥ Φ.Σ. ΑΧΑΪΑΣ & ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΠΑΤΡΕΩΝ 05 & 06 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2016
Το Κοινωνικό Φαρμακείο του Φαρμακευτικού Συλλόγου Αχαΐας και του Δήμου Πατρέων, περνώντας στη δεύτερη φάση λειτουργίας του, άρχισε ήδη την αποστολή φαρμάκων και υγειονομικού υλικού σε ιδρύματα της πόλης μας.Τη Δευτέρα 5 και την Τρίτη 6 Σεπτεμβρίου, παραδώσαμε με ιδιαίτερη χαρά φάρμακα στην Κιβωτό της Αγάπης και στο Άσυλο Ανιάτων ‘’ η Αγία Ευφροσύνη ’’.Ευχαριστούμε κάθε πολίτη αλλά και τους εθελοντές φαρμακοποιούς, που συνεισφέρουν είτε υλικά είτε με το χρόνο τους, στη συνέχιση του έργου του Κοινωνικού Φαρμακείου.Ευελπιστούμε η συνέχεια να είναι ακόμα πιο παραγωγική και να καταφέρουμε να βοηθήσουμε ακόμα περισσότερες δομές της πόλης μας.